Viete, ako zvoliť vhodný obklad a dlažbu do garáže?

Blog

Viete, ako zvoliť vhodný obklad a dlažbu do garáže?

Wikipédia popisuje garáž ako samostatnú miestnosť alebo stavbu určenú na úschovu, kontrolu a drobnú údržbu motorových vozidiel. Majitelia rodinných domov by túto strohú vetu určite rozvili o ďalšie výhody, ktoré takáto prístavba prináša.

Využíva sa tiež ako úložisko bicyklov a športového náradia, záhradnej techniky, záhradného nábytku a pod. Kutili v nej často majú svoj kútik s regálmi od podlahy po povalu zaplnenými náradím a rôznym materiálom.

Garáž je súčasťou domu, preto je prirodzené, že jej venujete rovnakú pozornosť ako ktorejkoľvek inej miestnosti. Navyše, garáž je denne vystavená záťaží, mnohé kutilské kúsky vznikajú práve tu, preto niet divu, že práve na podlahe a stenách vidieť opotrebenie. Je čas na rekonštrukciu? Viete, aký typ podlahy a aký obklad stien je pre vašu garáž najvhodnejší?

Vyberáme garážovú podlahu

Podlahová krytina do garáže by mala spĺňať určité požiadavky. Je vystavená dennej záťaži a často aj mechanickému poškodeniu. Čo teda zohľadniť pri kúpe a ktoré podlahové krytiny sú vhodné?

Aké sú požiadavky na podlahu v garáži?

Garáž má najmä technický charakter. Jej majiteľ oveľa menej prizerá na to, aby ju nepoškodil či nezašpinil. Preto to chce podlahu, ktorá bude obzvlášť odolná voči náročným podmienkam. Navyše, garáž je denne vystavená záťaží, mnohé kutilské kúsky vznikajú práve tu, preto niet divu, že práve na podlahe a stenách vidieť opotrebenie. Je čas na rekonštrukciu? Viete, aký typ podlahy a aký obklad stien je pre vašu garáž najvhodnejší?

Odolná voči záťaži

Ak by ste garáž využívali iba ako skladisko na športové náčinie a záhradnú techniku, odolnosti podlahy by ste nemuseli venovať oveľa vyššiu pozornosť ako odolnosti krytiny v iných častiach domu. Garáž je však primárne prístrešok pre auto, ktorého hmotnosť sa počíta na tony, preto najdôležitejším faktorom pri výbere podlahovej krytiny je jej tvrdosť a odolnosť.

Krytina by mala mať vysokú mechanickú odolnosť, aby vydržala všetky ťažké práce, ktoré sa v garáži vykonávajú. Určite budete chcieť použiť rôzne zdviháky, aby ste mohli vymeniť pneumatiky a pod.

Pri podlahových dlaždiciach sa zaujímajte aj o parameter PEI, ktorý sa uvádza na obale. Označuje odolnosť dlažby. Existuje 5 tried. Aj tu platí, čím vyššie číslo, tým je dlažba viac odolná proti opotrebovaniu. Do garáže určite voľte triedu 4 alebo 5. Najvyššia trieda, teda veľmi vysoké zaťaženie, je vhodná pre dlažby do priemyselných budov, vstupných priestorov aj do garáže.

Protišmyková

Podlaha v garáži je často zašpinená od snehu, vody a bahna, ktoré ste si priviezli na kolesách auta. Koľkokrát sa v garáži stane nejaká nehoda? Môže pustiť vodoinštalácia, rozliať sa farba alebo iná tekutina, dôjsť k poškodeniu palivovej nádrži na aute. Preto je nevyhnutné, aby podlaha bola protišmyková.

Na dlažbe vidíte triedu protišmykovosti, ktorá sa označuje písmenom “R” a číslicou. Čím vyššie číslo za “R”, tým vyššia protišmykovosť. V garáži by sa mali položiť dlaždice s protišmykovou triedou R10 alebo R11.

Mrazuvzdornosť

Ak vaša garáž nie je vykurovaná, podlahovú krytinu vyberajte aj podľa parametru “mrazuvzdornosť”. Tento údaj napovedá, či vami vybraná garážová dlažba odolá aj teplotám okolo 0°C, resp. mínusovým teplotám.

Mrazuvzdornosť úzko súvisí aj s nasiakovosťou podlahovej krytiny. Do garáže je vhodná dlažba s nízkou nasiakovosťou, teda s nízkou schopnosťou absorbovať vodu.

Údržba

Podlaha v garáži je najviac vystavená znečisteniu. Už len pri samotnej údržbe a čistení auta zostáva na podlahe značná vrstva špiny. Vozidlo treba pripraviť na zimu, alebo, naopak, ošetriť po zime. Ak v garáži navyše skladujete rôzne prípravky a materiály, často dochádza k nehodám.

Určite nechcete množstvo času tráviť na kolenách s kefou v ruke. Vyberajte preto krytinu, ktorá potrebuje najmenšiu starostlivosť a ľahko sa čistí.

Dizajn

Nikto predsa nepovedal, že podlaha v garáži by mala byť nudná a fádna! Ak tu trávite veľa času, prirodzene chcete, aby odzrkadľovala váš štýl. Našťastie, nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ podlahy, na trhu sú dostupné rôzne veľkosti, povrchové úpravy aj farby.

Druhy podlahových krytín do garáže

Už viete, čo máte pri výbere garážovej podlahy hľadať, teraz je čas predstaviť si rôzne druhy podlahových krytín vhodných aj do technických miestností.

1

Farba a epoxid

Jednou z možností sú krytiny, ktoré sa nanášajú v tenkej vrstve valčekom alebo štetcom a priľnú priamo na betónovú podlahovú základňu. Farba na betón a epoxid hrajú prím v tejto kategórii.

Epoxid je tvrdý a dlhotrvajúci náter, ktorý možno použiť na akúkoľvek podlahu. Môže byť použitý na betónový alebo kamenný podklad. Zvyšuje jeho výkon a odolnosť. Predtým, ako sa pre epoxid rozhodnete, uistite sa, že podklad v garáži je odolný voči vlhkosti.


2

Kamenná podlaha

Niektoré prírodné kamene sú ideálne na podlahy v garáži, napríklad grafit alebo pieskovec. Sú dostatočne pevné, aby odolali námahe pri používaní v garáži. Kamenná podlaha vydrží desaťročia a prináša tiež estetickú hodnotu. Je však oveľa drahšia ako iné materiály a veľmi chladná. Ak sa znečistí, napríklad pri údržbe auta, na jej vyčistenie budete musieť vynaložiť viac úsilia.


3

Keramická dlažba

Výhody keramickej dlažby sú jasné. Takáto podlaha sa jednoducho čistí a udržiava, odoláva vysokej záťaži, zachováva si svoj pútavý vzhľad dlhé roky a pri správnom výbere vydrží aj pôsobenie mrazu a vode. Keramické dlaždice sú tiež bezkonkurenčné vo vlastnostiach, ako je rovnomernosť, lesk, odolnosť proti oderu a odolnosť voči škvrnám.


4

Leštený betón

Tento druh betónu má len málo čo spoločné s klasickou betónovou podlahou. Ide o mikrocement v podobe dekoratívneho náteru, ktorý je v súčasnosti trendom v interiérovom dizajne, a to tak v domácnostiach, ako aj v obchodoch a prevádzkach. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou a trvanlivosťou.


5

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha do garáže nie je vôbec zlá voľba, ak vaša garáž nie je vystavená veľkej
premávke a veľkému tlaku. Je flexibilná a pohodlná. Vinylové podlahy sú nenáročné na údržbu a čistenie je mimoriadne jednoduché.

Po nanesení náteru dokáže byť vinyl pomerne odolný voči škvrnám, automobilovým kvapalinám a cestnej soli. Má však tendenciu byť trochu šmykľavý, keď je mokrý. Vyžaduje si tiež určitú reguláciu klímy a vlhkosti, takže ak je vaša podlaha v garáži vystavená prírodným živlom, vinyl neodporúčame.


6

Plastové a gumené dlaždice a rohože

Dlaždice vhodné do garáže majú do seba zapadajúce hrany a spolu vytvárajú mierne zvýšenú podlahu. Dodávajú sa tiež vo forme veľkoplošnej rohože, ktorú stačí iba rozvinúť na podlahu. Sú dostatočne pevné na podporu vozidiel. Odolajú všetkým klimatickým podmienkam, ideálne aj do regiónov, kde bývajú tuhé zimy.

Plastové garážové dlaždice sú zvyčajne vyrobené z PVC alebo polypropylénového plastu. Gumové dlaždice sú podobné niektorým zámkových dlaždiciam, ktoré sa často používajú v športových zariadeniach, detských herniach a iných podobných miestach. Je to rýchle a lacné riešenie, ako vylepšiť existujúci podklad.


NÁŠ TIP

Nielen v zime môže parkovanie v garáži pomôcť batérii, žhavičom a zapaľovaniu s bezproblémovým naštartovaním auta.

Aby to fungovalo

Pri inštalácii vnútorných obkladov stien je potrebné zvážiť niekoľko základných faktorov, a to nielen farbu, dekor a povrchovú úpravu.

Tiež je dôležité vziať do úvahy technické faktory, ako je správna inštalácia a pod.

Veľkosť a hrúbka panelov

Predtým, ako pristúpite k samotnej kúpe obkladu, mali by ste mať jasno v tom, ako má obložená stena vo finále vyzerať. Tiež je potrebné zvážiť, či obklad budete inštalovať iba do jednej miestnosti alebo do celého domova. Samozrejme, nič vám nebráni v tom, aby ste kombinovali rôzne materiály. Napríklad drevo do obývačky a kameň do kuchyne. 

Obklady sa dodávajú v rôznych veľkostiach a hrúbkach, aj ako veľkoformátové tabule. Atypická dispozícia miestnosti si zas vyžaduje atypický tvar obkladu.

Vzduchové medzery

Vzduchová medzera je otvorený priestor za obkladom. Obklady sa totiž neinštalujú priamo na stenu, ale na nosný systém tvorený z vertikálnych a horizontálnych nosníkov. Takáto vzduchová medzera umožňuje pohyb vzduchu. Vetranie zaručuje kontrolu teploty a vlhkosti, najmä pri existujúcej vlhkosti v stenách budovy alebo v priľahlých miestnostiach.

Nosnosť spodnej konštrukcie

Vzduchové medzery zabezpečujú nosníky spodnej konštrukcie, ktorá sa inštaluje na stenu. Zväčša ide o systém hliníkových koľajníc alebo drevených lát. Tu je potrebné zvoliť materiál, ktorý dokáže zvládnuť hmotnosť obkladu v závislosti od veľkosti a tvaru obkladových panelov. 

Dokončovacie prvky

Je tiež dôležité zvážiť, aké riešenie si predstavujete na okraje a rohy. Môžu to byť drevené, plastové či hliníkové lišty a rôzne rohové a ukončovacie profily. 

Vyberáme obklad do garáže

Položili ste podlahu, je čas posunúť sa o krok ďalej. Aby ste dosiahli jednotný vzhľad garáže, určite si všímajte aj steny.
Možno si poviete, že peniaze, ktoré by ste investovali na ich obloženie, viete minúť aj užitočnejším spôsobom.

Existujú však obklady, ktoré sú cenovo dostupné a vynikajú dlhou životnosťou, teda máte na dlhé roky o starosť menej. Váhate? Povedzme si, prečo by ste mali v garáži riešiť aj obklad stien.

Výhody obkladu do garáže

Správne zvolený obklad ponúka najmä estetickú hodnotu. Ako by to vyzeralo, keby ste mali novú peknú ľahko udržiavanú podlahu a nedokončené steny? Aj tá opadávajúca omietka je dôvod na to, aby ste sa zamysleli nad rekonštrukciou stien.
Možno si vystačíte s farebným náterom. A možno by do vašej garáže pasoval napríklad revený obklad alebo drážkové panely Slatwall.

Nákladovo efektívne

Inštalácia vnútorného obkladu nie je náročná, zvládne ju každý šikovný domáci majster. Takto nemusíte míňať peniaze na drahého profesionálneho remeselníka. 

Izolácia

Vnútorný obklad stien funguje tiež ako výborná zvuková izolácia a tepelná izolácia. Zabraňuje prenikanie zvukov z exteriéru do interiéru, izoluje od hluku jednotlivé miestnosti. 

Poskytuje tiež veľmi dobrú tepelnú izoláciu. 

Dekoratívna hodnota 

Obloženie stien vám dáva možnosť byť celkom kreatívni pri dekorovaní vášho domova. Vnútorný obklad stien je možné použiť pre akýkoľvek interiérový projekt, či už ide o kúpeľňu alebo kuchyňu, domácu pracovňu alebo spálňu, môžete ním obložiť okolie dverí alebo vytvoriť iba ochranný sokel v spodnej časti steny. K dispozícii je v rôznych farbách a materiáloch, rýchlo a jednoducho tak zmeníte vzhľad a charakter vášho domova.

Zjednotenie štýlu

Ak túžite po modernej domácnosti, interiérový obklad je ideálny spôsob ako vyšperkovať dizajn vášho domova. Ak sa napríklad rozhodnete pre drevený alebo plastový obklad, môžete k nim doladiť interiérové dvere, alebo naopak, obklad zladiť s materiálom a farebným prevedením dverí. Odporúčame napríklad posuvné dvere so stavebným puzdrom, ktoré sú v súčasnosti obľúbeným riešením do moderných domácností. 

Trvanlivosť

Interiérové obklady sa vyrábajú z pevných a odolných materiálov. Ak ich správne použijete a inštalujete, vydržia niekoľko rokov. Odpadá vám tak starosť s obnovou náterov stien, obklady čo-to vydržia, a preto sú vhodné aj do domácnosti s malými deťmi alebo inak namáhaných miestností.

Druhy obkladov do garáže

Steny sa často zakrývajú regálmi alebo skrinkami, lebo nie je čas na iné riešenie, alebo na rekonštrukciu chýbajú finančné prostriedky. Tí, ktorí sa do úpravy pustia, sa zvyčajne rozhodnú pre sadrokartón, OSB dosky alebo preglejku. Existujú však aj ďalšie možnosti.

Sadrokartón

Sadrokartón je prvou voľbou pri rekonštrukcii garáže. Je cenovo výhodný a jednoducho sa inštaluje. Potom stačí vziať do ruky štetec a natrieť ho farbou podľa vlastných preferencií. Sadrokartón zlepšuje energetickú účinnosť domu, má však nízku odolnosť proti nárazu a absorbuje vlhkosť.

 

OSB dosky

Pomocou tohto materiálu môžete vytvoriť pomerne teplú a útulnú miestnosť. OSB dosky sú zvyčajne lacné a môžu byť dokončené niekoľkými spôsobmi, vrátane farby alebo moridla. Niektorí dokonca zachovávajú ich prirodzený vzhľad, ktorý dodá garáži špeciálny nádych.

OSB dosky sa často používajú ako dokončovací obklad. Výhodou je, že pod materiál môžete ukryť kabeláž na elektrinu, internetovú sieť a pod. Preto si pred rekonštrukciou premyslite vhodné osvetlenie do garáže, aby ste ho zakomponovali do projektu.

Aj tento typ obkladu má svoje nevýhody. Ak nie je správne utesnený, môže absorbovať nadmernú vlhkosť.

Kovové panely - vlnitý plech

Vlnitý plech je drahší ako iné možnosti pre steny garáže, ale je ohňovzdorný a vydrží dosť dlho. Okrem toho sú dostupné aj veľkoplošné panely z kovu, ktoré je možné rýchlo a jednoducho nainštalovať priskrutkovaním do existujúceho dreveného rámu na stenách.

Niektoré sú dodávané s lesklou úpravou, nemusíte sa teda báť, že vaša garáž bude v konečnom dôsledku vyzerať ako lacný záhradný domček na náradie.

Drevený obklad

Najštýlovejšie riešenie do garáže pri chalupe alebo chate. Ak máte interiér domu riešený vo vidieckom štýle, pravdepodobne budete tento trend chcieť dodržať aj v technických priestoroch.

Drevený obklad sa jednoducho inštaluje a zvládne ho hravo každý zručný majiteľ domu. Je pevný a odolný, vyniká dlhou životnosťou. Aby ste jeho vlastnosti znásobili, určite mu doprajte ochranný náter, ktorý drevo uzavrie pred vlhkosťou a škodcami. Výhodou tiež je, že na takýto obklad môžete namontovať čokoľvek, vydrží aj väčšiu záťaž.

Drevo je však drahšie ako iné materiály na obklad stien a, samozrejme, na reputácii mu veľmi nepridáva jeho minimálna odolnosť voči ohňu.

Plast

Plastové panely sú najtrvanlivejšou možnosťou pre vnútorné steny garáže s nízkymi nárokmi na údržbu. Tieto panely sa ľahko čistia, jednoducho z nich odstránite aj mastnotu a iné odolné látky. Sú tiež odolné voči vlhkosti a plesniam.

Ak sa rozkukávate po plastových paneloch, odporúčame porozmýšľať nad plastovým obkladom Slatwall. Počuli ste už o tom? Ide o jeden z najpraktickejších obkladov, ktoré nájde svoje uplatnenie najmä v garáži. Tieto panely s drážkami sú špeciálne vyrobené tak, aby ste na ne mohli povesiť náradie a iné drobné predmety.

Na záver

Možno sme toho na vaše plecia naložili viac ako dosť, no nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ podlahovej krytiny a obkladu, každý úplne zmení vzhľad vašej garáže. Dokonca aj vaše vnímanie priestoru.

Pomôže vám to udržiavať priestor čistý a usporiadaný, čo v konečnom dôsledku zníži riziko oškodenia auta. Správne zvolená podlaha vám umožní vykonávať v garáži aj náročnejšie činnosti. Kvalitný obklad stien môže byť nápomocný aj z toho ekologického hľadiska.