Inšpirácie, ako vybrať vhodný obklad do modernej kuchyne

Blog

Inšpirácie, ako vybrať vhodný obklad do modernej kuchyne

Kuchyňa je významnou súčasťou každej domácnosti. Milovníci varenia v nej denne trávia hodiny, preto je dôležité, aby spĺňala všetky vaše predstavy po estetickej stránke rovnako, ako po praktickej stránke. Vybrať vhodný obklad nemusí byť nič náročné, pre správne rozhodnutie je však dôležité vedieť, aké možnosti na trhu nájdete.

Minimalizmus

Jedným z najmodernejších štýlov je práve minimalizmus.

Kuchyňa v minimalistickom štýle by sa okrem základných farieb a čistých línií oslobodených od zbytočného zdobenia mala držať aj svetla.

Maximalizmus

Moderný maximalizmus pracuje s presýtením priestoru, ale bez prílišnej stiesnenosti.

Farby sú zladené, interiér vyplnený, ale funkčný aj príjemne vľúdny.

Charakteristické sú sýte farby, množstvo výrazných vzorov, hromada dekorácií, kvetov, zrkadiel, neprehliadnuteľný nábytok a záplava textílií.

Neo industriálny štýl

Tento štýl si požičiava prvky priemyselnej architektúry, ako betónové steny, oceľové detaily, sparťanské okná a používa ich v obytných interiéroch.

Presadzuje sa predovšetkým v novostavbách, rovnako tak aj v priemyselných budovách premenených na obytné priestory. Do tohto štýlu je vhodný regál do kuchyne s priemyselným nádychom.

Eklektický dizajn

Nesie niektoré podobné prvky s moderným maximalizmom, je však obohatený aj o prvky rôznych iných štýlov, období a miest spojených do jedinečného priestoru. V tomto štýle nemusí nič ladiť.

Kde bude obklad umiestnený?

Dôležitú úlohu hrá aj to, kde bude obklad umiestnený. Zvyčajne býva obklad predovšetkým za kuchynskou linkou, avšak dnes sú moderné aj obklady v celej kuchyni.

Sú ale aj také linky, za ktoré sa obklad na stenu nehodí. V takom prípade môže byť vhodné siahnuť namiesto obkladu po kuchynskej zástene. Ak však na prítomnosti obkladu v kuchyni trváte, vyberte iné miesto. Obklad môže byť umiestnený napríklad na prázdnom mieste nad skrinkou alebo poličkou.

 

Typy obkladov

Pre vzhľad ale aj funkčnosť je treba zohľadniť materiál obkladu, medzi najčastejšie typy obkladov patrí:

1

Keramika

Keramické obklady sú najpoužívanejším typom obkladov. Hodia sa takmer do každého priestoru. Keramické kachličky sa vyrábajú vypaľovaním pri vysokej teplote.
Obklady z keramiky sú pevné, odolné a materiálovo jednoliate. Ich hlavnou výhodou je široká ponuka na trhu, vďaka ktorej si môžete vybrať z najrôznejších prevedení. S rôznou úpravou povrchu môžu byť kachličky lesklé, matné či satinované.


2

Nerez

Pre milovníkov technického štýlu je obklad z nehrdzavejúcej ocele to pravé. Je však dôležité, aby majitelia tohto obkladu boli maximálne čistotní, pretože je nutné ho neustále leštiť a čistiť. Zjednodušiť túto nepríjemnosť môžu špecializované čistiace
prostriedky.


3

Drevo

V mnohých prípadoch sa namiesto skutočného dreva používa jeho imitácia, pretože nie je úplne vhodným typom obkladu. Hlavným problémom je, že drevo nie je odolné voči vlhkosti. Vyzerá však veľmi zaujímavo a so správnou povrchovou úpravou môže esteticky obohatiť vašu kuchyňu.

Ak sa už pre drevo rozhodnete, pokúste sa zladiť typy dreva na  jednotlivých kusoch nábytku. Je vhodné, aby jedálenský stôl a kuchynský obklad mali rovnakú farbu.


4

Akrylát

S akrylátom sa najčastejšie stretnete pri výbere vane ale pokojne môže byť súčasťou aj vašej kuchyne. Výhodou akrylátového podkladu je, že je pomerne ľahký a súčasne odolný. Na pohľad je veľmi podobný skleneným obkladom, avšak akrylát je jednoduchší na údržbu ako sklenené obklady.


5

Kameň

Kamenné obklady sa často používajú v rustykálne ladených kuchyniach ale nestratia sa ani v tej modernej. Záleží len na prevedení. Kamenný obklad vyzerá luxusne a elegantne a môže byť použitý aj v mozaike. Najviac žiadané bývajú mramorové a žulové obklady. Zaujímavým nápadom môžu byť aj riečne okruhliaky.


6

Kalené sklo

Pomerne novým trendom v kuchyniach je obklad z kaleného skla, v ktorom môže byť zaliata látka so vzorom či obraz. Povrch sa dobre umýva, je nerozbitný a odolný voči teplotám do 200 stupňov. V závislosti od vzoru sa hodia tieto obklady do moderných aj tradičných kuchýň.


7

Tehla

K hladkým omietkam, drevu, štruktúrovaným povrchom, k studeným aj hrejivým odtieňom v domácnosti sa skvelo hodí tehla. Využiť ju môžete v rustikálnom, industriálnom, minimalistickom, provensálskom či etno štýle. Údržba nie je o nič náročnejšia ako pri keramických obkladoch.


TIP

Viete, ako vybrať vhodnú kuchynskú linku do kuchyne? Výber obkladu závisí aj od vzhľadu kuchynskej linky. Je cieľom, aby kuchynské kachličky podtrhli a zvýraznili celkový dizajn linky? Alebo majú výhradne praktickú funkciu, a teda účelom je nenápadné splynutie s linkou?

Veľkosť obkladu

Do modernej kuchyne sa hodia veľkoformátové obkladačky aj mozaika. Veľké kusy obkladu minimalizujú počet špár, čo len podčiarkne moderný minimalistický dizajn kuchyne.

Mozaika sa hodí do moderných aj tradičných kuchýň, dáva široké možnosti prispôsobiť si víziu do najmenšieho detailu. Veľmi dôležitá je však kvalitná práca majstra, pretože v nekvalitnej mozaike sa môže držať mastnota.

Farba obkladu

Tak, ako všetko ostatné, aj farba by sa mala odvíjať od štýlu kuchyne.

Moderný industriálny štýl

Pri industriálnom modernom štýle sa dizajnéri zväčša vyhýbajú bielej, vhodné sú:

  • Čierna
  • Hnedá
  • Vínová
  • Tehlový vzor
  •  

Minimalistický štýl

Dôležitou súčasťou minimalizmu je presvetlený interiér, s tým pomôže nielen príjemné osvetlenie do kuchyne ale aj bledé odtiene, ako napríklad:

  • Biela
  • Krémová
  • Telová
  • Jemný strieborný odlesk
  • Vzor dreva alebo tehál v bielej alebo bledej farbe

Vzory

Obklad do kuchyne nemusí byť len jednofarebný. Paradoxom je, že vzory sa často hodia práve jednoduchým kuchyniam zariadeným v modernom duchu. Oživia čisté línie kuchynskej linky a jej neutrálne farby.

Špárovanie

Veľmi dôležité po obklade kuchyne je nezabudnúť na špárovanie.
Špárovacia hmota sa vtiera do špár medzi obkladom a môžete ju zohnať v akejkoľvek farbe, nemusíte si teda robiť starosti s tým, že zníži estetickú funkciu obkladu. Dôležité je však zvoliť správnu kvalitu.

V kuchyni môže dôjsť k nehodám a vy sa nevyhnete umývaniu obkladu. Postupom času špárovačka stratí svoju pôvodnú farbu. Ak nechcete, aby sa to stalo, zvoľte typ, ktorý nemá saciu schopnosť.

S výberom špárovačky sa môžete obrátiť aj na odborníka.

3 pravidlá výberu obkladu na záver

1

Obklad do kuchyne by mal ladiť s podlahou v kuchyni

2

Obklad do kuchyne je potrebné prispôsobiť prevládajúcemu štýlu v kuchyni

3

Obklad by mal plniť estetickú funkciu rovnako ako praktickú, pokúste sa nepodceniť ani jednu

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdroje:

https://www.kachlickovo.sk/blog/keramika-vs.-gres-porovnanie-vyhody-vlastnosti-a-moznosti-pouzitia/
https://www.living.cz/stylove-obklady-v-kuchyni-mohou-byt-i-z-nerezu/ https://best4living.sk/obklady-do-kuchyne/
https://domadoma.sk/zaclony-do-kuchyne/
https://sita.sk/byvaniehrou/obklady-do-kuchyne-podla-stylu-kuchynskej-linky/
https://www.biano.sk/magazin/ako-zariadit-dokonalu-kuchynu-na-mieru
https://rustique.sk/blog/tehlove-obklady-v-kuchyni-ich-styl-vlastnosti-vas-presvedcia/ https://lepsiebyvanie.pluska.sk/byvanie/eklekticke-kuchyne-zmes-chuti-stylov
https://www.nasdomov.sk/obklad-do-kuchyne/
https://www.dovido.sk/Tema/Novinky/Vyber-obkladu-do-modernej-kuchyne