Inšpirácie, ako na vhodný obklad v interiéri (nielen) okolo dverí

Blog

Inšpirácie,

ako na vhodný obklad v interiéri (nielen) okolo dverí

Ako ste riešili konečnú úpravu stien v interiéri? Väčšina majiteľov domov a bytov steny iba vymaľuje, s obkladom sa počíta maximálne do kúpeľne a na toaletu, prípadne do kuchyne ako zástena nad kuchynskú linku. A pritom sa interiérový obklad môže použiť na obloženie stien v obývačke, spálni aj v predsieni.

Interiérový obklad predstavuje sofistikovaný dizajnový prvok, ktorý dokáže citeľne zmeniť charakter miestnosti. Aký materiál je na interiérový obklad vhodný a ako ho správne inštalovať? Dajte sa inšpirovať nápadmi na obklad stien v interiéri.

Čo zvážiť pri výbere vnútorného obkladu stien?

Predtým, ako začnete lúskať ponuku rôznych materiálových možností, mali by ste si zostaviť zoznam požiadaviek. To vám výrazne uľahčí výber. Takto budete mať väčšiu šancu nájsť riešenie, ktoré bude zároveň výhodnou investíciou na niekoľko rokov.

Rozpočet

Vnútorný obklad je investícia, ktorá môže citeľne otriasť vaším rodinným rozpočtom. To však neznamená, že musíte míňať viac, ako je potrebné. Skúste sa poobzerať po obklade, ktorý prichádza za rozumnú cenu bez kompromisov v otázke kvality. Napr. PVC sa považuje za nákladovo najefektívnejšie riešenie, ktoré však sľubuje odolnosť a dlhú životnosť.

Izolácia

Ak požadujete dodatočnú izoláciu, potom budete musieť zvážiť výber špeciálne vyrobeného obkladu, ktorý je vybavený vrstvou izolácie.

Aj keď to môže predražiť váš obklad, zlepší to vašu efektivitu, a teda zníži účty za energiu.

Údržba

Výber obkladového materiálu, ktorý si vyžaduje neustálu údržbu, vám nielen odoberie značnú časť z vášho voľného času, obloženie sa navyše môže predražiť. Najmä, ak vám záleží na tom, aby si obklad zachovať pôvodný vzhľad čo najdlhšiu dobu. Zvážte alternatívy, ktoré vyžadujú čistenie len niekoľkokrát do roka.

Vzhľad

Pokiaľ ide o vnútorné obklady, ich dizajn môže narušiť existujúci štýl bývania. Myslite do budúcnosti. Obklad má doplniť zariadenie miestnosti alebo zariadenie plánujete v blízkej dobe vymeniť a prispôsobiť obkladu stien?

Životnosť

Každý obkladový materiál má odlišnú predpokladanú životnosť a úroveň odolnosti. Akú miestnosť sa chystáte obložiť? Aká je v nej vlhkosť a teplota? Iný obklad sa hodí do domácnosti s deťmi, iný do miestnosti, kde sa zdržiavajú domáce zvieratá.

Materiály interiérového obkladu

Keď si dáte dokopy vlastnosti, ktoré sú pre vás najdôležitejšie pri hľadaní správneho vnútorného obkladu, môžete sa začať zaoberať rôznymi materiálmi, ich výhodami a nevýhodami.
A aké materiály máte k dispozícii? Vnútorné obklady môžu byť naozaj vyrobené z rôznych materiálov, my si predstavíme 4 najbežnejšie.

1

Plastový obklad

PVC je jedným z najbežnejších materiálov používaných na vnútorné obklady stien, pretože je mimoriadne odolný a dokáže si zachovať svoj pôvodný stav mnoho rokov. Plastové obklady stien majú tiež schopnosť odolávať extrémnym teplotám, chladu a vlhkosti.

V porovnaní s inými materiálmi používanými na obklady, ako je drevo, tehla a kameň, je PVC obklad taktiež cenovo výhodný. Tiež sa ľahko čistí a je k dispozícii v širokej ponuke farieb, takže si ľahko vyberiete taký, ktorý bude ladiť s dekorom vášho bývania.

Výhody PVC

  • mimoriadne odolný
  • zachováva si svoj vzhľad dlhé roky
  • odolný voči teplote, chladu aj vlhkosti
  • cenovo výhodný
  • ľahká údržba

Nevýhody PVC

  • lacný vhľad

2

Drevený obklad

Drevený obklad je spôsob, ako dodať vášmu interiéru štýl a charakter a je podstatne pevnejší ako kovové či plastové alternatívy. Z estetického hľadiska drevené obklady nemajú konkurenciu, pretože je k dispozícii niekoľko štýlov.

Tento typ obkladu je veľmi všestranný a dá sa použiť rôznymi spôsobmi. Môžete ním doplniť napr. obývaciu stenu či iný nábytok v miestnosti, alebo s ním vytvoriť úplný kontrast.

Jednou z najvýznamnejších výhod dreveného obkladu je samozrejme jeho šetrnosť k životnému prostrediu. Na druhej strane, najväčšou nevýhodou je údržba, ktorú si vyžaduje. Nie každý druh dreva je prirodzene odolný voči vode a hnilobe, možno bude potrebné naniesť ochranný náter.

Výhody dreva

  • rôzne štýly a prevedenia
  • krásne doplní štýl vášho bývania
  • pevný a odolný
  • šetrný k životnému prostrediu
  • skvelý izolant

Nevýhody dreva

  • náročnejšia údržba
  • vyššia investícia

3

Kamenný obklad

Ak by sme mali kamenný obklad porovnať napríklad s donedávna preferovanou tehlou, musíme povedať, že kameň je považovaný za organickejšiu, prírodnú alternatívu. Kamenný obklad je vhodný do kúpeľne, obývačky aj kuchyne. 

Tento typ obkladu je cenovo výhodný a odolný, vďaka čomu je dokonalým doplnkom každého interiéru. Prirodzená textúra dodáva miestnosti hĺbku a pomáha prepojiť váš interiér s fasádou domu či s úpravou okolia domu.

Asi najvýznamnejším benefitom kamenného obkladu je jeho univerzálnosť. Môžete ho použiť napríklad na obloženie krbu, na stenu do kúpeľne alebo na vytvorenie vizuálneho členenia v otvorenom pôdoryse.

Výhody kameňa

  • prírodný vzhľad
  • vhodný aj do namáhaných miestnosti
  • neporézne - neabsorbuje vlhkosť
  • mimoriadne odolný
  • univerzálnosť

Nevýhody kameňa

  • môže byť chladný a neútulný
  • vyššia hmotnosť

4

Kovový obklad

Väčšina kovových obkladových panelov je vyrobená z hliníka alebo ocele, čo sú pravdepodobne najobľúbenejšie a najvýhodnejšie materiály na použitie. Okrem poskytovania maximálnej ochrany sa kovový obklad ľahko inštaluje vďaka inovatívnym ľahkým hliníkovým jadrám. 

Treba tiež poznamenať, že kovové obkladové panely môžu byť vyrobené z recyklovaných materiálov, čo z nich robí veľmi ekologické riešenie. Tento typ obkladu je dostupný v rôznych štýloch a povrchových úpravách, vďaka čomu je ľahké nájsť obklad, ktorý doplní váš interiérový dizajn. 

Jednou z nevýhod kovového obkladu je korózia, najmä, ak nie je správne udržiavaný. Môže byť tiež drahší ako iné typy obkladov.

Výhody kovu

  • jednoduchá inštalácia
  • môže byť vyrobený z recyklovaných materiálov
  • dostupný v rôznych štýloch

Neýhody kovu

  • korózia pri nedostatočnej údržbe
  • drahší ako iné typy obkladov


NÁŠ TIP

Pri rekonštrukcii domácnosti si vyberajte overené certifikované materiály a zariadenie  označené CE certifikátom.

Aby to fungovalo

Pri inštalácii vnútorných obkladov stien je potrebné zvážiť niekoľko základných faktorov, a to nielen farbu, dekor a povrchovú úpravu.

Tiež je dôležité vziať do úvahy technické faktory, ako je správna inštalácia a pod.

Veľkosť a hrúbka panelov

Predtým, ako pristúpite k samotnej kúpe obkladu, mali by ste mať jasno v tom, ako má obložená stena vo finále vyzerať. Tiež je potrebné zvážiť, či obklad budete inštalovať iba do jednej miestnosti alebo do celého domova. Samozrejme, nič vám nebráni v tom, aby ste kombinovali rôzne materiály. Napríklad drevo do obývačky a kameň do kuchyne. 

Obklady sa dodávajú v rôznych veľkostiach a hrúbkach, aj ako veľkoformátové tabule. Atypická dispozícia miestnosti si zas vyžaduje atypický tvar obkladu.

Vzduchové medzery

Vzduchová medzera je otvorený priestor za obkladom. Obklady sa totiž neinštalujú priamo na stenu, ale na nosný systém tvorený z vertikálnych a horizontálnych nosníkov. Takáto vzduchová medzera umožňuje pohyb vzduchu. Vetranie zaručuje kontrolu teploty a vlhkosti, najmä pri existujúcej vlhkosti v stenách budovy alebo v priľahlých miestnostiach.

Nosnosť spodnej konštrukcie

Vzduchové medzery zabezpečujú nosníky spodnej konštrukcie, ktorá sa inštaluje na stenu. Zväčša ide o systém hliníkových koľajníc alebo drevených lát. Tu je potrebné zvoliť materiál, ktorý dokáže zvládnuť hmotnosť obkladu v závislosti od veľkosti a tvaru obkladových panelov. 

Dokončovacie prvky

Je tiež dôležité zvážiť, aké riešenie si predstavujete na okraje a rohy. Môžu to byť drevené, plastové či hliníkové lišty a rôzne rohové a ukončovacie profily. 

Údržba interiérového obkladu

Pripomíname, že na požiadavky na údržbu materiálu by ste mali myslieť už na začiatku projektu. Ak si totiž vyberiete materiál nenáročný na údržbu, ušetríte jednak svoj čas, jednak ďalšie náklady na profesionálne čistenie, ošetrovanie, opravy či výmenu obkladových panelov a dlaždíc. 

Pre takmer každý typ vnútorného obkladu stačí pravidelné čistenie pomocou handričky z mikrovlákna a teplej mydlovej vody. Vždy sa snažte vyhnúť použitiu abrazívnych handričiek a pomôcok, ako sú drôtenky alebo drsné kefy či hubky. 

Len čo zbadáte nejaké škvrny a šmuhy, ihneď ich utrite. Takto môžete predísť trvalému poškodeniu.

Výnimku tvorí drevený a kovový obklad. Tu sú nároky na údržbu o niečo vyššie. Aj keď nie sú vystavené drsným vonkajším podmienkam, stále existuje možnosť, že váš vnútorný obklad začne strácať svoj pôvodný vzhľad, a preto bude potrebné každoročné ošetrenie. Môže to byť obnova farby, morenie, nový náter, ochranná vrstva proti korózii a pod. 

Výhody vnútorného obkladu stien

Nákladovo efektívne

Inštalácia vnútorného obkladu nie je náročná, zvládne ju každý šikovný domáci majster. Takto nemusíte míňať peniaze na drahého profesionálneho remeselníka. 

Izolácia

Vnútorný obklad stien funguje tiež ako výborná zvuková izolácia a tepelná izolácia. Zabraňuje prenikanie zvukov z exteriéru do interiéru, izoluje od hluku jednotlivé miestnosti. 

Poskytuje tiež veľmi dobrú tepelnú izoláciu. 

Dekoratívna hodnota 

Obloženie stien vám dáva možnosť byť celkom kreatívni pri dekorovaní vášho domova. Vnútorný obklad stien je možné použiť pre akýkoľvek interiérový projekt, či už ide o kúpeľňu alebo kuchyňu, domácu pracovňu alebo spálňu, môžete ním obložiť okolie dverí alebo vytvoriť iba ochranný sokel v spodnej časti steny. K dispozícii je v rôznych farbách a materiáloch, rýchlo a jednoducho tak zmeníte vzhľad a charakter vášho domova.

Zjednotenie štýlu

Ak túžite po modernej domácnosti, interiérový obklad je ideálny spôsob ako vyšperkovať dizajn vášho domova. Ak sa napríklad rozhodnete pre drevený alebo plastový obklad, môžete k nim doladiť interiérové dvere, alebo naopak, obklad zladiť s materiálom a farebným prevedením dverí. Odporúčame napríklad posuvné dvere so stavebným puzdrom, ktoré sú v súčasnosti obľúbeným riešením do moderných domácností. 

Trvanlivosť

Interiérové obklady sa vyrábajú z pevných a odolných materiálov. Ak ich správne použijete a inštalujete, vydržia niekoľko rokov. Odpadá vám tak starosť s obnovou náterov stien, obklady čo-to vydržia, a preto sú vhodné aj do domácnosti s malými deťmi alebo inak namáhaných miestností.

Nevýhody vnútorného obkladu stien

Náklady

Interiérový obklad môže byť veľmi drahý v závislosti od materiálu. Zatiaľ čo plastový obklad môže byť relatívne lacný, drevené a kovové obklady môžu znamenať vyššie náklady. 

Časovo náročné

V závislosti od veľkosti obkladanej plochy sa môžu náklady nabaliť do celkom vysokej ceny. Náklady závisia aj od požiadaviek na spodnú podpornú konštrukciu, ktorá musí byť dostatočne pevná, aby zvládla záťaž obkladu.

Požiadavky na opravu

Interiérový obklad vám môže vydržať niekoľko rokov. Ak však zanedbáte údržbu, alebo dôjde k poškodeniu obkladu či nejakej časti, oprava môže byť náročná. Problém predstavuje najmä výmena iba niektorých obkladových panelov. Takýto zásah si vyžaduje nielen čas, ale aj istú zručnosť a samozrejme ovplyvní váš rozpočet. 

Nápady, ako na obklad v interiéri

Po všetkých technických informáciách vám prinášame sľúbené inšpirácie, ako si interiérovým obkladom zútulniť a skrášliť bývanie.

Kontrastný prvok

Skúste v miestnosti obložiť iba jednu dominantnú stenu. Môžete tak vytvoriť krásny a efektný kontrast s ostatnými farbami v interiéri.  

Obloženie krbu

Krby a ďalšie prvky vysunuté do priestoru sú pripravené urobiť to najväčšie vyhlásenie vo vašom bývaní. Stavte na klasický tehlový obklad v rustikálnom štýle alebo voľte ultramoderné obkladové panely. Je to vynikajúci spôsob, ako pridať do miestnosti textúru a originálny prvok.

Kombinujte textúry a farby

Použite rôzne obklady v rôznych častiach miestnosti. Môžete tak vytvoriť jedinečný vzhľad bez monochromatického efektu.

Pozadie pre vaše zbierky

Máte doma zbierku, ktorá si zaslúži pozornosť? Použitím správneho obkladu môžete podčiarknuť jej výnimočnosť. Ak za nástenné poličky alebo vitríny s vašimi zbierkami inštalujete dekoratívny obklad, môžete si byť istí, že každý si vašu zbierku všimne už pri vstupe do miestnosti. Rovnako to funguje, ak chcete pozdvihnúť výnimočnosť nejakého umeleckého diela. Stačí potom doplniť akcentové svietidlo, ktoré zmení vaše vnímanie priestoru.

Záhlavie postele

Ak uvažujete nad posteľou vyrobenou na mieru, skúste zvážiť dominantný panel na záhlaví, ktorý môže byť dostatočne široký, aby zastúpil nočné stolíky. Takýto panel potom môžete obložiť svetlým drevom a podporiť tak prirodzené svetlo v domácnosti.

Zmeňte štýl bývania

Omrzeli vás nábytok a farby u vás doma? Interiérový obklad je perfektný spôsob, ako prejsť napríklad z moderny do vintage, alebo naopak z vidieckeho štýlu do moderného industriálneho. 

Priestor pôsobí väčší

Kombinácia vertikálnych a horizontálnych línií úspešne funguje, ak potrebujete v malej miestnosti vzbudiť ilúziu väčšieho priestoru.

Kamufláž

Obkladové panely sú ideálne, ak potrebujete napríklad zamaskovať úložný priestor pod schodiskom alebo dvere do komory.

Na záver

Prečo sú interiérové obklady stien v poslednej dobe také obľúbené? Sú najmä nenáročné na údržbu a ponúkajú čistý uhladený vzhľad. Je to tiež skvelý spôsob, ako doplniť priestor o originálny a nadčasový dekoratívny prvok. Obloženie stien dáva jedinečný šat nudným stenám a vytvára útulný pocit z bývania.

Majú aj praktické vlastnosti a najmä fungujú ako zvukový a tepelný izolant, môžete ich inštalovať ako podklad pod police alebo nábytok bez toho, aby ste upevňovaním nábytku poškodili pôvodné steny. Pri voľbe materiálu je potrebné zvážiť aj nevýhody. V konečnom dôsledku sa vám však investícia do takéhoto riešenia z dlhodobého hľadiska oplatí.