Ako zariadiť kúpeľňu, aby ste sa v nej cítili príjemne

Blog

Ako zariadiť kúpeľňu, aby ste sa v nej cítili príjemne

Kúpeľňa je všeobecne považovaná za miestnosť, kde sa zdržiavame najmenej. Hoci, aj tu sa nájdu výnimky, ktoré si chvíle v kúpeľni doslova užívajú. Aj keď sem nakuknete možno iba ráno a na pár minút večer, mala by byť zariadená a vybavená tak, aby ste sa v nej cítili príjemne.

Nie je dôležité, či bývate v rodinnom dome a máte k dispozícii veľkú kúpeľňu, alebo v malom panelákovom byte, kde je cenný každý centimeter. Správnym výberom podlahovky, obkladu, nábytku a ďalšieho vybavenia môžete aj malý priestor pretvoriť na vašu kúpeľňu snov.

Vyberáme podlahovú krytinu do kúpeľne

Kúpeľňa by mala byť štýlová a útulná, mala by odrážať váš životný štýl. Rovnaký dôraz by ste však mali klásť na výber správnej podlahy, a to najmä z hľadiska bezpečnosti. Pri rozhodovaní majte na mysli aj jednoduchú údržbu.

Drevená podlaha sa dokonca neodporúča ani ako materiál na úpravu okolia bazéna. Síce mnohých zláka jej prírodný vzhľad, no z hľadiska životnosti je na konci rebríčka.

Na druhej strane, vynikajúcou voľbou je napríklad vinyl, ktorý najlepšie odoláva deformáciám, je odolný voči škvrnám, a navyše cenovo dostupný. Vinylová podlahová krytina sa dodáva ako veľkoformátová podlahovka, jej položenie zvládne aj menej skúsený domáci kutil. Výhodou z estetického hľadiska je potom to, že na podlahe vidno veľmi málo spojov.

Prírodný kameň je obľúbenou voľbou, je však finančné náročný. Mramor, žula, vápenec alebo iný druh kameňa môže pôsobiť chladne, navyše je tu väčšie riziko pošmyknutia.

Populárna ostáva naďalej keramická dlažba. Ponúka čistý, klasický vzhľad, navyše je extrémne odolná. Dlaždice sú dostupné v rôznych veľkostiach a farebných prevedeniach. Ak sa rozhodnete pre vzorované dlaždice, môžete na podlahe v kúpeľni vytvoriť niečo jedinečné.

Keramická dlažba sa uprednostňuje aj z hľadiska bezpečnosti. Má prirodzený pórovitý povrch. Ak teda hľadáte protišmykový materiál, určite voľte tento druh podlahy.

Kamenná, aj keramická dlažba je však studená. Niekedy nepomáhajú ani dekoratívne koberčeky. O niečom inom je to vtedy, ak ju skombinujete s podlahovým kúrením. Tu však musíte poznať tepelný odpor podlahovej krytiny, aby ste vedeli, či je podlaha vhodná pre vaše existujúce podlahové kúrenie.

Obkladačky do kúpeľne

Pri inštalácii vnútorných obkladov stien je potrebné zvážiť niekoľko základných faktorov, a to nielen farbu, dekor a povrchovú úpravu.

Tiež je dôležité vziať do úvahy technické faktory, ako je správna inštalácia a pod.

Rovnaké nároky, ktoré sme spomínali pri podlahovej krytine, sa kladú aj na materiál obkladu do kúpeľne. Minimálne musia byť odolné voči vlhkosti a meniacim sa teplotám.
Našťastie, dnes je na trhu veľké množstvo rôznych druhov, sú dostupné v nekonečnej palete
farieb, vzorov a povrchovej úpravy.

Správnou cestou by vás mohol postrčiť štýl, ktorý charakterizuje vaše bývanie. Možno vás to ťahá k luxusne vyzerajúcej kúpeľni, k minimalistickému vzhľadu alebo k stredozemnému štýlu. Obklad je totiž to prvé, čo po vstupe do kúpeľne uvidíte. Často je to odrazový mostík pri výbere kúpeľňového nábytku a doplnkov.

Pri výbere dlaždíc môžete skĺznuť do miešania rôznych farieb a vzorov. Tu sa odporúča dodržiavať základné pravidlo: max. 3 rôzne druhy dlaždíc. Vyvarujete sa tak tomu, aby vaša kúpeľňa vo výsledku pôsobila rušivo, ba až gýčovo.

Výborným riešením je zladiť dlaždice s podlahovou krytinou. Veľmi pekne to ukáže, ak máte v kúpeľni murovaný sprchový kút. Obkladačky v sprchovom kúte by však mali ladiť s ostatnými stenami.

Pri hľadaní toho správneho farebného odtieňa pre váš nový obklad sa môžete odraziť od farby a materiálu kúpeľňových dverí. Máte dve možnosti: zladíte to spolu a vytvoríte jeden krásny ucelený dizajn, alebo vsadíte na kontrastné farby. Viete, ako vybrať tie najlepšie dvere do kúpeľne?

Pri výbere obkladu nezabudnite na požiadavky na údržbu. Radšej si niečo priplaťte a investuje do dlaždíc, ktoré nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Z lacného obkladu sa budete tešiť iba chvíľu, náročná údržba neskôr zmení váš pohľad na vašu novú kúpeľňu.

Sprchový kút alebo vaňa

Ešte predtým, ako položíte podlahu a obložíte steny, rozhodnite sa, či pôjdete do sprchového kúta alebo trváte na vani. Možno to bude chcieť rekonštrukciu vodoinštalácie. Niekedy sa nevyhnete väčším zásahom, preto je dobré vybrať si riešenie, ktoré vám bude vyhovovať aj po rokoch.

Aký ste typ? Sprcha alebo kúpeľ? Viete sa zriecť horúceho kúpeľa s voňavými penami a upokojujúcimi soľami? Alebo si vo svojej kúpeľni skôr predstavujete sprchu s masážnym panelom?

Ak máte malé deti, alebo ich v budúcnosti plánujete, klasická vaňa je najlepšie riešenie. Vo vani plnej vody, peny a hračiek sa dá zažiť neskutočné množstvo zábavy.

Ak pod vodou trávite minimum času, predpokladáme, že vo vašom projekte sa počíta so sprchovým kútom. Toto je perfektné riešenie aj do malých kúpeľní, kde je vzácny každý
centimeter priestoru.

Ak máte v pláne vymeniť vodovodné batérie a ostatnú kúpeľňovú armatúru, nemusíte zostať pri tradičnej striebornej farbe. Pokojne voľte zlatú, mosadznú alebo medenú, takto dodáte
miestnosti luxusný nádych.

Okrem základného vybavenia, ako sú sprchový kút, vaňa, umývadlo, radiátor či iný zdroj tepla a pod., sa v kúpeľni prideľuje miesto ďalším nenahraditeľným pomocníkom. Tí, ktorí si nemôžu dovoliť samostatnú práčovňu, musia do kúpeľne vtlačiť aj práčku. A čo sušička?
Máte dva spotrebiče alebo práčku so sušičkou?

Kupujeme kúpeľňový nábytok

Aby ste dosiahli krásnu a funkčnú kúpeľňu, chce to aj zopár praktických kúskov. Správne zvolený kúpeľňový nábytok môže dodať vašej kúpeľni jedinečný charakter. Ako veľmi sa
môžete “rozšafnúť”, určuje veľkosť kúpeľne a jej dispozičné riešenie.

Určite tu nesmú chýbať úložné priestory. Čím viac úložného priestoru v kúpeľni máte, tým lepšie. Potrebujete predsa miesto na kozmetické a hygienické potreby, pracie prostriedky a aviváže, čisté uteráky a osušky a pod.

Na výber máte uzavreté a otvorené úložné priestory. To závisí od toho, či všetky tie kúpeľňové drobnosti chcete skryť pred zrakom hostí, alebo dávate prednosť otvoreným policiam a regálom, ktoré navyše kúpeľňu opticky zväčšujú. Obľúbeným riešením je aj
kombinácia otvorených políc s uzatvorenými kúpeľňovými skrinkami.


Ak už hovoríme o optických klamoch, ktoré kúpeľňu naoko zväčšujú, vedeli ste, že jedným z trikov je visiaci kúpeľňový nábytok? Skrinky na nožičkách pôsobia robustne, nehovoriac o tých s plnými spodnými soklami.

Vo veľkých priestranných kúpeľniach určite oceníte pojazdný nábytok. Môžu to byť rôzne vozíky či regály na kolieskach, ktoré môžete ľubovoľne presúvať po miestnosti.
Nezabudnite na koše na detské hračky. Nebojte sa veselého detského prevedenia. Nikde predsa nie je napísané, že kúpeľňa má pôsobiť stroho a vyumelkovane.

Naopak, v malých kúpeľniach sa usilujte využiť každý centimeter. Nebojte sa toho. Čo poviete napríklad na praktické háčiky na dverách, na ktoré si môžete zavesiť pohodlný
župan, ktorý vás zohrieva počas chladných večerov?

Rôzne háčiky, vešiaky na šaty, držiaky na uteráky sú ďalším spôsobom, ako ozdobiť vašu kúpeľňu. Stavte na rovnaký materiál, v akom máte skrinky a iný kúpeľňový nábytok, alebo ich skombinujte s kúpeľňovou armatúrou.


NÁŠ TIP

Vo vlhkom prostredí, ako je kúpeľňa môžu kovové kúsky začať hrdzavieť. Použite pre istotu farby na hrdzu, aby ste sa tomuto problému vyhli.

Doplnky, ktoré kúpeľňu zútulnia

Aj keď sa zrkadlo radí medzi základné vybavenie kúpeľne, je to najjednoduchší spôsob, ako vniesť do miestnosti svoj vlastný štýl. Aj tu si treba dať pozor, aby ste vybrali ten správny kúsok. Malé vám bude nanič, príliš veľké zas môžete vy alebo niektorý člen vašej domácnosti vnímať ako rušivý prvok, najmä počas sprchovania.

Vertikálne zrkadlo je ideálne do stiesnených priestoroch, pretože nezaberá tak veľa miesta na stene. Horizontálne zrkadlo je perfektné riešenie do rodinných kúpeľní s dvomi umývadlami.

Samostatnou skupinou sú tzv. zrkadlové skrinky. Klasická skrinka s policami má dvierka z vonkajšej strany obložené zrkadlom. Takto máte k dispozícii nielen zrkadlo, ale aj praktický úložný priestor. Zrkadlové skrinky bývajú často vybavené LED svetlom alebo LED svietiacim pásikom, vstavanými zástrčkami, či dokonca odhmlievačom zrkadiel.

Pokračujte nainštalovaním svietidiel. Nebojte sa kombinovať rôzne typy. K stropnému pridajte zopár bočných. Voľte teplé žlté svetlo pred chladným bielym, aj toto prispeje k tomu, aby ste sa tu cítili príjemne. Vyhrajte sa s podsvietením zrkadla. Pre romantické chvíle s priateľom majte vždy poruke dostatok sviečok.

Ďalším šikovným trikom, ako zútulniť kúpeľňu, sú textílie. Začať môžete napríklad stohovaním farebných uterákov a osušiek v otvorených regáloch. Kúpeľňové predložky a koberčeky okrem estetickej hodnoty ponúkajú aj tú praktickú. Eliminujú riziko poškmyknutia. Navyše, keď vyjdete zo sprchy, nemusíte sa postaviť na studenú podlahu.

Farebnú schému môžete obohatiť o zaujímavý záves nad vaňu. Nechajte svoje deti vybrať farbu či detský motív, večerné kúpanie viac nebude také odstrašujúce.

Zopár tipov na záver

Pri zariaďovaní kúpeľne sa často nedá vyskakovať. Najmä tie malé pojmú iba to najzákladnejšie vybavenie, ktoré nám uľahčí rannú a večernú hygienu, nanajvýš ešte pranie a sušenie oblečenia a bielizne.

Priestranné kúpeľne ponúkajú oveľa viac priestoru na realizáciu a kreativitu. Samozrejmosťou v kúpeľniach v rodinných domoch sú okná, ktoré zabezpečujú nielen dostatok svetla, ale aj správne vetranie. Takéto okno môžete doplniť roletkou alebo použiť inú tieniacu techniku (rôzne fólie, nátery a pod.). Parapet okna je super miesto na rozmiestnenie sviečok či misiek s voňavým potpourri.

V kúpeľni by mali mať svoje miesto aj rastliny. Okrem toho, že čistia vzduch, udržujú v miestnosti správnu vlhkosť a dotvárajú atmosféru. Medzi rastliny, ktorým sa darí aj v kúpeľni, patria napríklad aloe vera, papraď, orchidea, dracena, brečtan, difenbachia, rôzne sukulenty a mnoho ďalších.

Ak budete hľadať praktické nápady a inšpirácie na zariadenie kúpeľne na internete, určite natrafíte aj na také netradičné riešenia, ako je napríklad stolička či kreslo. Nie je nič nezvyčajné vidieť stoličku priamo v sprchovom kúte, najmä v domácnosti, v ktorej žijú seniori či pohybovo znevýhodnení ľudia.

Momentálne však máme na mysli dizajnové kúsky, ktoré dodávajú miestnosti luxusný nádych. Viete si v kúpeľni predstaviť stoličku, kreslo či dokonca taburet? Mnohé sú vyrobené z vodeodolných materiálov, preto je ich použitie v tak vlhkom prostredí bezpečné.

Kúpeľňa bude pôsobiť sofistikovanejšie, keď v nej zavesíte nejaké umelecké dielo. Môže to
byť čokoľvek, portrét alebo abstraktný obraz plný farieb.

Vidíte, nie je to nič náročné. Stačí mať plán, zvoliť si farebnú schému, vybrať si vhodné materiály, ostatné je o doplnkoch. V prvom rade, nekopírujte kúpeľňu niekoho iného. Inšpirujte sa, motivujte sa, no vaša kúpeľňa by mala odrážať váš životný štýl. Iba tak sa v nej budete cítiť naozaj príjemne.

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe