Mramor a jeho imitácie ako obklad - výhody a nevýhody

18.05.2023

Mramorové obklady sa dajú nazvať univerzálnym obkladovým materiálom. Hodia sa takmer do každého štýlu interiéru. Pokiaľ sa jedná o prírodný mramor, dodáva priestoru luxusný nádych, a keďže je to prírodný materiál, tak aj jedinečnosť. Mramor dokáže byť veľmi dôveryhodne imitovaný a tieto imitácie sa originálu svojimi vlastnosťami dokážu niekedy aj vyrovnať.


Prírodný mramor

Mramor je prírodný kameň, ktorý sa využíva ako obkladový aj dlažobný materiál prioritne v interiéroch. Odolnosť predurčuje mramor aj na použitie do exteriéru. Jeho mimoriadne estetické vlastnosti ho radia medzi najexkluzívnejšie a najluxusnejšie obkladové materiály.

Tento materiál má zreteľnú štruktúru, neobyčajnú textúru vo všetkých smeroch a je ľahko opracovateľný leštením. Používa sa ako sochársky materiál, stavebný materiál aj na náhrobné kamene.

Farba a štruktúra prírodných mramorov, ktoré sa používajú ako obklady a dlažby, sú unikátne. Farebná škála mramorov na trhu obkladových materiálov je mimoriadne zaujímavá. Každý jeden druh mramoru je jedinečný svojou farbou alebo kresbou.

Mramorová dlažba sa môže použiť aj na podlahové kúrenie, odoláva teplotám až do 150 stupňov Celzia. Odolnosť dlažby poskytuje veľkú výhodu pri podlahovom kúrení, no treba si dávať pozor na spôsob lepenia. Mramor býva háklivý na to, čím je lepený, a zároveň je citlivý na podfarbenie.

Tip: Existuje veľké množstvo vhodných podláh pre podlahové kúrenie. Mramor sa môže pre niekoho javiť ako vhodný, iní dávajú prednosť odlišným materiálom. Viete, ako vybrať vhodnú podlahu podľa materiálu pre podlahové kúrenie?


Lepenie mramoru

Keďže je mramor pomerne drahý, bolo by naozaj škoda, keby sa znehodnotil nesprávnym výberom lepidla alebo pracovným postupom lepenia. Tu sú základné rady a tipy, ako na lepenie mramorového obkladového materiálu:

● Lepidlo by malo byť biele, špeciálne určené na priesvitné druhy prírodného kameňa, ideálne priamo pre mramor

● Lepidlo musí byť rýchloschnúce s čo najrýchlejším vytvrdzovaním, aby sa eliminovalo riziko tvorby oxidačných procesov

● Riziku priehybu dlaždíc sa dá vyhnúť nanášaním lepiacej zmesi na dlaždicu aj na podklad● Lepidlo by malo byť maximálne flexibilné a odolné voči teplotným výkyvom

● Na exteriérové aplikácie musí byť lepidlo mrazuvzdorné

● Použitie kvalitného vyrovnávacieho systému

● Škárovacia hmota by mala mať rovnaké vlastnosti ako lepidlo


Čistenie mramoru

Mechanické ošetrenie kameňa sa robí jednoducho za pomoci vody a saponátu. Pri čistení mramora je ale potrebné vyhýbať sa abrazívnym a agresívnym čistiacim prostriedkom. Leštený mramor sa zvyčajne čistí zametaním, vysávaním alebo špeciálnymi prípravkami na báze vosku. V prípade mramoru je teda preferované suché čistenie, keďže mramor je nasiakavý.

Ak už sa teda použije prostriedok obsahujúci vodu, je potrebné mramor následne vysušiť. Nečistoty, ktoré sa dostali až do štruktúry mramoru, sa mechanickým ošetrením len veľmi náročne dostávajú preč. V takýchto prípadoch je potrebné siahnuť po chemických prípravkoch, ktoré sú určené na jednotlivé typy znečistenia.


Mramor ako veľkoformátová dlaždica

Mramor prichádza v mnohých farbách a vzoroch. Pokiaľ je snaha o perfektný vzhľad, oplatí sa skúsiť veľkoformátové dlaždice. Na takomto type dlaždíc oveľa viac vynikne vzor, žilkovanie, farba a aj štruktúra.

Zároveň prinášajú so sebou aj jednu dôležitú výhodu. Keďže sa jedná o veľkoformátové dlaždice, obsahujú menej škár. Tento fakt zabezpečuje to, že v dlaždiciach sa nachádza menej miesta pre usadzovanie nečistôt, a tým pádom aj menšia potreba údržby.

Tip: Aj veľkoformátová dlažba má svoje výhody a nevýhody, ktoré sa zohľadňujú pri výbere. Viete, ako si vybrať veľkoformátovú dlažbu z mramoru?


Mramor v kúpeľni

Mramor je hornina, ktorá má bielu farbu, ale rôzne prímesi organických látok a ílu vytvárajú pestrú škálu farieb, ktoré dodajú kúpeľni zaujímavý a luxusný vzhľad. Cena mramoru sa odvíja od druhu, veľkosti formátu, hrúbky, ale závisí i od sfarbenia, pričom tmavšie odtiene sú drahšie.

Mramor púta pozornosť aj svojou nezvyčajnou kresbou. Vyrábajú sa z neho obklady, dlažba, ale aj kúpeľňové dosky, sprchové vaničky, masívne umývadlá a dokonca vykurovacie panely. Vďaka schopnosti dobre prijímať a odovzdávať teplo je mramor vhodný i v kombinácii s podlahovým kúrením.

S mramorom sa prirodzene spája vysoký lesk. Lesklý kameň skvelo odráža svetlo a zdôrazňuje farbu a vzor mramoru. Obľúbená je aj matná úprava. Mramor sa upravuje kefovaním, brúsením, opaľovaním, pieskovaním, čím vznikajú rôzne efekty. Tieto povrchové úpravy môžu mať ale vplyv na vlastnosti mramoru a na spôsob používania.

Mramor vynikne samostatne, ale aj v kombinácii s iným prírodným kameňom. Kombinovať sa môže s drevom, oceľou alebo sklom. Napriek tomu, že ide o kameň, v kúpeľni nepôsobí chladne. Vybrať si možno z rôznych odtieňov a hustoty žilkovania, čo je typický znak mramoru. Žilky môžu byť jemné alebo výrazné a dávajú každému kusu originality, pretože jednotlivé kusy obkladu nie sú úplne totožné.

Tip: Kombinácia mramoru s iným materiálom v kúpeľni môže umocniť celkový zážitok. Viete, ako si vybrať vhodné dvere do kúpelne?

S mramorovým obkladom je možné vytvoriť kúpeľňu nevtieravého vzhľadu, ale tiež luxusnú. Mramor je mäkký druh kameňa, ktorý sa ľahko opracováva, ale tiež sa môže ľahko poškodiť. Obmedzuje rast baktérií, je odolný voči vodnému kameňu, spĺňa vysoké hygienické nároky. K nevýhodám patrí nízka odolnosť voči kyselinám, ktorá spôsobuje zmenu jeho odtieňa a vznik škvŕn.

Odolnosť povrchu pomôže zvýšiť impregnácia prostriedkami na báze silikónov, hydrofobizačné nátery a voskovanie. Pre zvýšenie lesku sa používajú leštiace pasty s obsahom prírodných a syntetických voskov.


Imitácia mramoru

Najbežnejšie a najpraktickejšie sú keramické imitácie mramorových dlažieb a obkladov. Ide o keramický materiál s farbou a štruktúrou imitujúcou konkrétny druh mramoru. Cena prírodného mramoru je oveľa väčšia ako jeho imitácie, a aj preto čoraz viac ľudí siaha po imitáciách.


Keramické dlaždice

Keramická dlažba s imitáciou mramoru je riešenie, ktoré v sebe skrýva výhody keramických dlažieb a dizajnový luxus prírodného mramoru. Výhody keramickej dlažby s dizajnom mramoru:

● chemická odolnosť

● mechanická odolnosť

● snadná čistiteľnosť

● dokonalá imitácia prírodného mramoru.

Keramické dlaždice pripomínajúce mramor sú vhodnou alternatívou do množstva interiérových miestností. Sú impregnované glazúrou rovnako ako gres, čo ich robí praktickejšími. Neabsorbujú vlhkosť a sú vodotesné. Dobre poslúžia ako obklady stien, podláh a sprchovacích ploch.

Kamenné podlahové a stenové dlaždice sú ľahko dostupné a ľahko si môžete zvoliť ich farbu, vzor a odtieň, aby ladili s farbami miestností.

Pokiaľ sa hovorí o keramických dlažbách, dôležité je spomenúť aj jednu z ďalších výhod. Tento typ podlahy by mal predstavovať najlepší možný variant podlahy na podlahové vykurovanie. Výhodou je hlavne vysoká tepelná vodivosť. Má najmenší možný tepelný odpor zo všetkých materiálov používaných ako podlahová krytina. Preto sú schopné sa veľmi rýchlo zohriať a majú aj dlhú životnosť.

Tip: Keramická dlažba sa zdá byť najvhodnejšou podlahou pri podlahovom kúrení. Nie každý je ale jej zástancom. Viete, aké výhody a nevýhody má podlahové kúrenie pri použití rôznych druhoch podláh?


Gres

Gresy alebo gresové dlaždice sú jedným z typov dlaždíc na podlahy alebo steny. Vyrobené sú z kombinácie kaolínu, hliníka, kremenného piesku a šamotu. Na výrobu sa tak používajú úplne iné suroviny ako na výrobu klasickej keramickej dlažby. Zmes je formovaná, lisovaná a následne sa vypaľuje pri teplote presahujúcej až 1000 stupňov Celzia.


Vlastnosti gresových dlažieb a obkladov

Trvácnosť je veľmi dôležitou a charakteristickou vlastnosťou. A práve gresové dlaždice túto vlastnosť spĺňajú, pretože sú mimoriadne pevné. Použitie tohto typu dlaždíc na povrchovú úpravu stien alebo podláh sa javí ako správne rozhodnutie.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou gresových obkladov a dlažieb je vysoká oteruvzdornosť, ktorá zaručuje dlhodobú nepoškodenosť povrchu dlažby. Odolnosť proti poškriabaniu funguje obzvlášť dobre v intenzívne využívaných interiéroch, obytných interiéroch, technických miestnostiach a verejných zariadeniach.

Ďalším parametrom, ktorým sa vyznačuje gresový obklad a dlažba, je mrazuvzdornosť. Mrazuvzdornosť je dôležitá najmä v prípade balkónovej, terasovej a garážovej dlažby. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že táto vlastnosť je dôležitá tam, kde je obklad vystavený nepriaznivým poveternostným vplyvom vrátane mrazu.

Protišmykovosť je ďalším rysom, ktorý je charakteristický pre gresové obklady a dlažbu. Tento rys v konečnom dôsledku zaručuje zvýšenú bezpečnosť používania. Kuchyňa, kúpeľňa a schody v dome sú z povrchov, ktoré vyžadujú použitie podlahy so zvýšenou protišmykovou úpravou. Protišmykovosť nie je len ukazovateľom bezpečnosti, ale je aj mimoriadne dôležitá pri používaní.


Druhy gresových dlaždíc

Každý druh dlaždice alebo obkladu je niečím výnimočný a zaujímavý. Jednotlivé dlaždice sa môžu líšiť svojimi vlastnosťami, farbou alebo spôsobom povrchovej úpravy. Aj gresové dlaždice sa dajú rozdeliť na niekoľko druhov.


Glazované gresy

Ide o typ leštených gresových dlaždíc, ktoré sú ukončené vrstvou glazúry. Vznikajú nanesením a následným vypálením vrstvy smaltu na prírodnú kameninu, čím vznikne hladký a lesklý povrch dlažby.

Tieto gresy majú vynikajúce úžitkové parametre, rozsiahlu paletu vzorov a farieb. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou proti oderu a veľmi nízkou nasiakavosťou. Hlavnou nevýhodou je to, že pri poškodení sú praskliny a škrabance na povrchu veľmi viditeľné.


Technické gresy

Technické gresy sú neglazované. Zvyčajne majú homogénnu štruktúru a matný povrch. Nemajú smaltovanú vrstvu a ich farba závisí od niekoľkých pigmentov, ktoré sa používajú na farbenie v štádiu výroby.

Tento typ gresu sa taktiež vyznačuje mimoriadnou pevnosťou, odolnosťou proti stlačeniu, oderu, poškriabaniu. Tieto vlastnosti určujú účel dlaždíc. Vyberajú sa do technických a úžitkových interiérov.

Technické gresy sú tiež vhodné na miesta, ktoré sú intenzívne využívané a vystavené nepriaznivým poveternostným vplyvom. Aby technické gresy zostali čisté a dlhodobo kvalitné, stačí sa o ne správne starať a pravidelne ich impregnovať.

Jedným z druhov technických gresov, ktorý stojí za zmienku, je ten so zvýšenými protišmykovými vlastnosťami. Ide o produkty, ktoré sú vhodné do exteriéru pre garáž a pre intenzívne využívané technické miestnosti so sťaženými podmienkami.

Charakteristickým znakom sú hrubé povrchy, ktoré zabraňujú pošmyknutiu aj na miestach so zvýšenou vlhkosťou.


Leštené gresy

Vyrábajú sa procesom brúsenia neglazovaných gresových dlaždíc diamantovým kotúčom. Výsledné povrchy sú hladké a lesklé. Môžu byť veľmi podobné glazovaným dlaždiciam.

Proces leštenia robí tieto gresy klzkými, menej odolnými voči poškriabaniu a škvrnám. Ich klzkosť zapríčiňuje to, že sú vo väčšej miere používané na steny. Ich mikroporézna štruktúra vyžaduje impregnáciu, ktorá zvyšuje funkčnosť a zabraňuje vzniku škvŕn a škrabancov.


Rektifikované gresy

Tieto gresy vznikajú brúsením hrán dlaždíc alebo ich rezaním, aby jednotlivé prvky mali rovnaké rozmery. Po položení na vybraný podklad tvoria prvky jednotné obloženie s neviditeľnými okrajmi.


Porcelánové gresy

Porcelánové gresy patria medzi najčastejšie vyberané typy. Sú vyrábané na báze ílu. Intenzívna lisovanosť vo výrobnom procese zaručuje odolnosť, protišmykovosť a nízku nasiakavosť. Vďaka tomu nájdu uplatnenie ako v kúpeľni, tak aj v kuchyni.

Tip: Nielen obklad, ale aj svetlo môže hrať významnú úlohu pri zútulnení miestnosti. Vyskúšajte na zútulnenie a presvetlenie interiéru podhľadové svietidlá.

Vykazujú dobrú odolnosť voči teplotným zmenám, preto je možné ich použiť aj v exteriéri. Nízka pórovitosť zase prispieva k nízkej absorpcii vody. Dlaždice sú odolné voči mechanickému poškodeniu a poškriabaniu, preto sa dajú ľahko použiť aj vo veľmi intenzívne využívaných miestnostiach.

Ich charakteristickým znakom je široká škála vzorov a farieb. Porcelánové gresové dlaždice vedia dôkladne imitovať rôzne prírodné materiály, ako napríklad drevo, kameň, tehlu či betón.


Obklady a dlažby imitácie mramoru do kúpeľne

Elegantné steny a podlaha pripomínajúca mramor sú vhodným riešením pre kúpeľne. Lesklé obklady na stenu sú vhodné do malých priestorov. Dodajú im exkluzívny vzhľad a opticky zväčšujú a zosvetľujú interiér.

Jedinečný vzor dlaždíc imitujúcich prírodný kameň zabezpečuje, že sa môžu použiť na steny aj podlahy bez obavy spôsobenia monotónneho vzhľadu. V takom prípade je vhodné zvoliť sivé alebo biele odtiene. Pri menších kúpeľniach je tmavá farba menej lichotivá.

Pri výbere dlaždíc imitujúcich mramor do kúpeľne je dôležité myslieť aj na praktickú stránku. Obzvlášť pri výbere dlaždíc na podlahy, pretože musia spĺňať určité podmienky.

Táto miestnosť je často vlhká, a preto musí mať podlaha protišmykové vlastnosti. Taktiež by mala vykazovať odolnosť voči detergentom a mala by sa jednoducho udržiavať čistá.


Obklady a dlažby imitácie mramoru do kuchyne

Imitácia mramoru do kuchyne je menej obľúbená ako v kúpeľni. Zároveň je ale vhodná na podlahy aj stenu. Kuchyňa získa prírodný vzhľad, ale taktiež vizuálne zosvetlenie a dojem čistoty.

Pomocou mramorového vzoru je možné vytvoriť dekoratívne prvky. Potrebné je dávať pozor, aby sa priestor nezahltilzbytočnými vzormi. Obklady je teda lepšie využívať s mierou, aby sa docielil vhodný komfort bývania.

Mramorový vzor môže mať aj iný účel, ktorý spočíva v rozdelení interiéru na zóny. Je vhodný na oddelenie jedálenskej časti so stolom a stoličkami od kuchynskej časti. Tieto interiéry pôsobia elegantným dojmom, pretože separujú úžitkovú kuchynskú zónu a jedáleň, kde sa často prijímajú hostia.

Exkluzívnym riešením sú aj mramorové kuchynské pracovné desky. Mramorový vzor pôsobí elegantne takmer všade. Či už je použitý na rozdelenie miestnosti, alebo v podobe kuchynskej pracovnej dosky, aj jeho použitie môže patriť medzi vhodné tipy, ako si zlepšiť komfort bývania.


Imitácia mramoru na schodoch a parapetoch

Okenné parapety alebo schody z dlažby imitujúcej mramor sa môžu hodiť do štýlových, klasických, ale aj moderných interiérov. Okrem toho, že vyzerajú dobre, vytvárajú pevnú a odolnú podlahu. Aj pri dlažbe na schody je dôležité zvažovať jej vlastnosti, ako je napríklad protišmykovosť.

Obklady imitácie kameňa je možné použiť aj v iných interiéroch. Pokiaľ sa umiestnia nad krbom, dodávajú priestoru značnú eleganciu a veľmi zaujímavý vzhľad.


Zhrnutie

Pri výbere správnych obkladov sa zvažuje mnoho vlastností. Prírodný mramor alebo jeho imitácie maju svoje výhody aj nevýhody.

Prírodný mramor pôsobí veľmi luxusne a naturalisticky. Vďaka tomu, že sa jedná o prírodný materiál, má veľmi pestrú škálu farieb a vzorov. Zároveň to spôsobuje jeho vysokú cenu. Ako prírodný materiál je taktiež náchylnejší k vystaveniu sa chemickým látkam.

Imitácie mramoru poskytujú vzhľad mramoru za pomerne nižšiu cenu. Môžu byť rôzne upravované a ich odolnosť sa môže zvyšovať rôznymi prostriedkami a spôsobmi. V dnešnej dobe sú síce imitácie veľmi dôveryhodné, ale prírodný materiál je predsa len originálny.