Ako odstrániť pleseň

S plesňou sa už v dome stretol azda každý. Nepríjemné sivo - zelené povlaky sú postrachom každého. Nielenže to nepekne a neesteticky vyzerá, ale plesne sú škodlivé aj pre zdravie človeka. V čistom a útulnom domove nemajú čo hľadať.
• Prečo vzniká pleseň?
Pleseň sa vytvára najmä na miestach, ktoré sú mokré, prípadne veľmi vlhké a nedostatočne odvetrané. Najväčším dôvodom prečo vznikajú je nedostatok vzduchu a vlhkosť. Ak nevetráte dlhšiu dobu v uzatvorenejšom priestore a v izbe je vlhko, napríklad v kúpeľni, tak potom sa môže v rohoch vane, alebo na kachličkách objaviť pleseň.
Problematickejšie môžu byť aj napríklad nesprávne utesnené okná alebo para z varenia. Pleseň má potom zelenú. Takisto sa nepríjemná huba môže vyskytnúť v rohoch izieb, špárach, kútoch, alebo za skriňami, ak sú príliš tesne prisunuté k stene. Domov musí dýchať a musí sa otvárať okno aj cez zimu.
Pleseň je nebezpečná huba zapríčiňujúca rôzne choroby ako napríklad alergie, astmu, častejšie prechladnutia, dýchacie problémy, kožné choroby, angíny, mykózy. Pleseň v domácnosti nie je zdravá a musí sa riešiť.
Táto nebezpečná a nepríjemná huba sa musí hneď odstrániťz domácnosti, ako ju zbadáte. Ak nepomôže vetrať a doplniť do izieb pohlcovač vlhkosti, tak treba pleseň mechanicky očistiť. Na trhu sú dostupné rôzne chemické čistiace prostriedky, ako napríklad Savo alebo Domestos, prípadne inéchemické prostriedky v drogériách.
• Ako odstrániť pleseň?
Ak je pleseň menšia napríklad v rohu izby nie je problém, dá sa ľahko odstrániť. Problém nastáva, ak je pleseň veľmi rozmnožená napr. na celej stene. Pleseň na stene môžete skúsiť vyčistiť babským spôsobom tým, že octovouhandričkou so sódou bikarbónou utriete stenu, či iné miesto, ktoré je plesnivé.
Prípadne nastriekate z rozprašovača ocot na stenu a necháte pôsobiť aspoň pár hodín. Potom to umyjete zľahka vlhkou handričkou s vodou a vysušíte napr. fénom, samozrejmosťou je otvoriť okná.
Pozor!!!
Nikdy nešúchajte pleseň suchou handrou. Vždy jemne mokrou handrou ju umyte, pretože spóry sa rozšíria do ovzdušia.
Nie vždy tento naturálny spôsob čistenia plesní pomáha. Niekedy treba zasiahnuť aj chemicky, čiže napríklad nanesiete na handričku Domestos alebo Savo proti plesniam a pretriete jemne stenu alebo plesnivé miesto. Prípadne nastriekate rozprašovačom na stenu tieto prípravky. Miestnosť samozrejme odvetráte a po jednom dni očistíte vodou. Stenu musíte aj vysušiť vyššie zmieneným spôsobom.
Ak pleseň stále nejde treba ju jemne umyť zo steny a stena sa musí natrieť penetračným náterom a nanovo omaľovať špeciálnymi PROTIPLESŇOVÝMI farbami, ktoré zabraňujú vzniku plesní.
• Vieme vám vymaľovať váš domček podľa vašich predstáv, aby už plesne nikdy nemali šancu udomácniť sa u vás. Zverte sa nám do rúk a váš domček bude ako nový.
• Prevencia pred plesňami - ako chrániť dom pred plesňami?
- Vetrať priestory pravidelne každý deň
- Slnko musí prenikať do príbytku čo najviac
- Kúpeľňové okno musí byť stále otvorené
- Zbytočne nemáčať povrchy, utierať dosucha
- Izby nezatvárať, nechať radšej dvere pootvorené
- Dostatočné vykurovanie v zime je tiež nevyhnutné
- Netlačiť skrine, chladničku, práčku tesne na stenu, nechať priestor medzi nábytkom a stenou, aby priestor dýchal
S touto nepríjemnou hubou si viete efektívne poradiť, ak vyskúšate niektoré z našich rád.
Pamätajte si, že ak je plesnivá stena, nepomôže ju iba vyčistiť Savom alebo octom. Pleseň sa tam stále bude tvoriť. Najlepšie je stenu očistiť a následne vymaľovať, čo už spravíme za vás my. Vieme, ako na domov bez plesní.